Tarczyca jest narządem, który posiada niezliczoną ilość funkcji, gdyż wydziela ona wiele kluczowych dla funkcjonowania organizmu hormonów. Jej zaburzenia często jednak zauważyć, a badanie, jakim jest USG tarczycy Białystok, często wykonywane jest zbyt późno. Jakie są jednak wskazania do jego wykonania i z jaką częstotliwością powinno się je robić?

Objawy chorób tarczycy

Objawy zaburzeń pracy tarczycy często występują na długo przed zdiagnozowaniem choroby i często są przypisywane zupełnie innym dolegliwościom. Często przy chorej tarczycy odczuwa się ogólne rozbicie, ciągłe zmęczenie i senność, które to objawy łatwo przypisać po prostu przepracowaniu i dużej ilości stresu.

Dopiero kiedy problemy narastają i pojawiają się dodatkowe objawy, takie jak dolegliwości ze strony układu pokarmowego i spore wahania wagi, a także powiększenie tarczycy, często wykonuje się USG tarczycy Białysyok (https://www.cmryska.pl/usg-w-bialymstoku/), które powinno mieć miejsce o wiele wcześniej.

Z jaką częstotliwością wykonywać USG tarczycy?

Badanie to powinno wykonywać się w przypadku zauważenia powyższych objawów i występowania chorób tego narządu w rodzinie, a przeprowadzane być ono powinno co najmniej raz na trzy lata, chociaż często lekarze zalecają o wiele większą częstotliwość, w zależności od danego przypadku.

Badanie to jest nieinwazyjne i nie ma do niego żadnych przeciwwskazań.