pas przepuklinowy

Pas przepuklinowy – rodzaje, zasada działania, stosowanie

Niezależnie od rodzaju, głównym zadaniem pasa przepuklinowego jest leczenie przepuklin brzusznych, takich jak: pachwinowe, udowe, pępkowe czy okołostomijne. Pas pomaga w stabilizacji powłoki ciała i zapobiega przemieszczaniu się narządów jamy brzusznej do worka przepuklinowego.

Pas przepuklinowy – zasada działania i rodzaje

Budowa (takich modeli) pasów przepuklinowych jest dostosowywana do miejsca występowania przepukliny. Do ich wytworzenia są używane głównie elastyczne, przewiewne, a jednocześnie bardzo wytrzymałe materiały, pozwalające na zachowanie komfortu nawet w upalne dni. Łatwość w użytkowaniu pasów jest możliwa dzięki tzw. rzepom, które znacznie usprawniają zakładanie. Odpowiednia siła nacisku w miejscu przepukliny jest regulowana za pomocą wyprofilowanych poduszek. Rozróżnia się pas przepuklinowy prawo oraz lewostronny.

  • Pas męski i damski

W przypadku przepukliny stomijnej lub pępkowej pas ma taką samą budowę. Jeśli chodzi o przepuklinę pachwinową lub udową, konstrukcja pasu przepuklinowego znacznie różni się od siebie. Zmiany te są spowodowane między innymi inną budową miednicy u kobiet i mężczyzn. Część kroczowa jest wyprofilowana w taki sposób aby nie sprawiała dyskomfortu.

  • Pas sprężynowy

Stosowany na przepuklinę udową lub pachwinową. Element opasający dolną część brzucha jest bardzo sprężysty i może być wykonany z metalu lub plastiku. Pas sprężynowy dociska pelotę do wrót przepukliny z siłą, która może być dobierana do indywidualnych potrzeb pacjenta. Szczególnie poleca się aby ten rodzaj pasa był używany przez osoby otyłe oraz u osób wymagających bardzo dużej siły nacisku.

  • Pas pooperacyjny

Stosowany po usunięciu przepukliny i wykonaniu plastyki powłok brzucha, gdy osłabieniu podlegają tkanki łączne. Chory przez okres następnych kilku miesięcy musi zachować niezwykłą ostrożność, gdyż wszystkie operowane elementy zrastają się ze sobą. 

  • Pas dla niemowląt

Bardzo pomocny dla dzieci dotkniętych przepukliną pępkową, powstającą zwłaszcza w okresie noworodkowym na skutek nieprawidłowego zarastania kikuta pępowiny. Pasy są szerokie i bardzo elastyczne dzięki czemu opasają cały brzuszek dziecka, nie sprawiając mu przy tym dyskomfortu.

Pas przepuklinowy po operacji

Żadna przepuklina oprócz przepukliny niemowlęcej pępkowej nie zniknie, ani się nie zmniejszy bez odpowiedniej operacji. Pas przepuklinowy w żadnym wypadku nie zastąpi zabiegu, jednak stosowany po operacji może znacznie przyśpieszyć gojenie się odpowiednich tkanek oraz działać przed nawrotem schorzenia.