Fizjoterapeuci planujący rozpoczęcie nowej praktyki lub założenie nowej kliniki muszą wziąć pod uwagę wiele kwestii. Muszą oni nie tylko zapewnić najlepszą opiekę pacjentom, ale także rozwiać wszelkie obawy związane z założeniem i rozwojem firmy. Finansowanie, zatrudnianie, wybór właściwej lokalizacji, marketing, znajdowanie klientów – to jak praca na co najmniej pełny etat, a niekiedy i nawet dwa.

Co więcej, trzeba też wyposażyć zakład rehabilitacyjny w przyrządy do ćwiczeń rehabilitacyjnych. Jakie są popularne opcje?

Loopy, taśmy, tubingi

Podnoszenie ciężarów to dobre ćwiczenie, ale opaski i tubingi są tak wszechstronne, jak to tylko możliwe, jeśli chodzi o sprzęt do treningu siłowego. Utrzymywanie różnych poziomów oporu jest niezbędne, aby umożliwić pacjentom trening właściwych grup mięśni i odbudowę siły we właściwych miejscach. Są również łatwe w przenoszeniu i tanie. W połączeniu z szyną do ćwiczeń są jeszcze łatwiejsze w użyciu, co zapewnia efektywny postęp w rehabilitacji pacjentów.

Piłki do ćwiczeń

Można nazywać je jak się chce – piłki szwajcarskie, fizjologiczne, balansujące, lekarskie. Piłki do ćwiczeń są doskonałym dodatkiem do każdej kliniki. Są to wielofunkcyjne urządzenia zarówno do rozciągania, jak i ćwiczeń. Ponieważ są tak elastyczne i niedrogie, pacjenci mogą z łatwością nauczyć się ćwiczeń w klinice, a następnie powtórzyć je w domu.

Rower stacjonarny

Choć droższy niż wiele innych elementów wyposażenia, stacjonarny rower treningowy jest odpowiednim narzędziem fitness o niewielkim wpływie, które może pomóc w utrzymaniu elastyczności, zdrowiu układu krążenia i objawach bólu. Dzięki stacjonarnym rowerom treningowym wielu pacjentów może kontynuować ćwiczenia, leczyć się po urazach, które w przeciwnym razie ograniczają ich mobilność.

Bieżnia

To świetny sprzęt do pracy sercowo-naczyniowej, ale fizjoterapeuci również uważają go za pomocny w zrozumieniu zakresu ruchu, chodu i postawy pacjenta. Bieganie jest jednym z uniwersalnych ćwiczeń, które aktywizuje wiele różnych mięśni i części ciała.

Koła pasowe

Gdzie bylibyśmy bez tego rodzaju ćwiczeń? Proste, wypróbowane i prawdziwe koło pasowe może być nieocenione dla pacjentów po urazach ramienia i barku, mastektomii i udarze. Można połączyć je z systemem szyn do ćwiczeń, aby były jeszcze łatwiejsze w użyciu.

To tylko niektóre przyrządy do ćwiczeń rehabilitacyjnych, które mogą okazać się niezbędne w praktyce fizjoterapeutycznej. Wiadomo, że jest ich więcej – od tabel zabiegowych, przez analizatory składu ciała, po goniometry. Aha, warto też rozważyć ekspres do kawy. Dla siebie samego.