Krzesło toaletowe jest rozwiązaniem, które bardzo ułatwia życie osobom niepełnosprawnym. Dla osób, którym trudno jest wykonywać zwykłe codzienne czynności, takie jak korzystanie z toalety, może stanowić ogromną pomoc. Produkt powinien być przede wszystkim wygodny oraz funkcjonalny, jak dobrać odpowiednie krzesło i czy warto je kupić?

Produkt jest stworzony dla osób niepełnosprawnych, seniorów, osób po operacjach. Właściwie dla każdego, kto ma problem ze wstawaniem oraz siadaniem. Często biorąc pod opiekę osobę bliską i chorą, zapominamy, że ona też ma potrzeby takie jak odrobina prywatności podczas tak podstawowych czynności załatwiania potrzeb fizjologicznych, krzesło może im to ułatwić.

Jak wygląda krzesło toaletowe?

Zwykle do jego budowy używa się trwałych materiałów takich jak aluminium. To jak wygląda zakupione krzesło, zależy od ilości wkładu finansowego. Podstawowy sprzęt składa się z:

  • ramy 
  • klapy
  • deski sanitarnej 
  • pojemnika na nieczystości

Oprócz tego możemy zakupić krzesło z oparciem, zagłówkiem lub specjalnymi nakładkami na miejsce do siedzenia. Najdroższą opcją jest zakup krzesła elektrycznego, który działa na pilot i można nim regulować wysokość lub kąt oparcia. 

Jak dobrać odpowiednie krzesło?

Podstawowym aspektem, na który trzeba zwrócić uwagę, jest bezpieczeństwo. Musi być stabilne i zrobione z materiałów, które utrzymają pacjenta, trzeba pamiętać, że użytkownik, siadając i wstając z niego, cały ciężar ciała na konkretnych częściach, należy się upewnić, że sprzęt wytrzyma. Najlepiej sprawdzić, czy posiada odpowiednie atesty i certyfikaty. Trzeba też sprawdzić, w jaki sposób możemy regulować krzesło, czy będzie odpowiednie do potrzeb danej osoby, czy siedzisko nie będzie za wysoko lub za nisko. Przydatną funkcją jest również zdejmowania, pojemnika na nieczystości, co ułatwi higienę, oprócz tego będzie można ustawić stelaż bezpośrednio nad deską klozetową.