Badanie USG jamy brzusznej jest nieinwazyjne i niebolesne. Pozwala ocenić wszystkie narządy, które znajdują się w obrębie jamy brzusznej. To jednak jest możliwe, jeśli pacjent do badania odpowiednio się przygotuje. W innym przypadku, lekarz, pomimo własnych umiejętności i posiadania dobrego USG, może nie być w stanie badania wykonać poprawnie.

Dieta i Espumisan

Już kilka dni przed badaniem trzeba przejść na lekkostrawną dietę. Bardzo ważne jest też unikanie napojów gazowanych, mocnej kawy a także jedzenia, które wzdyma. Na 3 dni przed badaniem trzeba też zacząć zażywać Espumisan, czyli lek, dzięki któremu organizm z łatwością pozbędzie się gazów jelitowych, które mogą przesłonić narządy jamy brzusznej. Espumisan dawkowanie przed USG ma duże znaczenie. Wskazane są 2 kapsułki 3 razy dziennie.

Dzień badania

Espumisan dawkowanie przed USG powinno być właściwe, jednak niewiele to pomoże, jeśli pacjent do badania nie przygotuje się odpowiednio. Już dzień przed badaniem nie powinien jeść późnym wieczorem. Ostatni posiłek powinien zjeść do godziny 19:00. Na badanie najlepiej stawić się na czczo. Wyjątkiem jest badanie w godzinach popołudniowych. W takiej sytuacji można zjeść lekkie śniadanie wcześnie rano. I w tym dniu powinien zażyć Espumisan. Dawkowanie takie samo, czyli jednorazowo dwie tabletki.

Takie przygotowanie do badania jest ułatwieniem dla lekarza, a jednocześnie jest korzystne dla pacjenta, bowiem dzięki temu będzie mógł on poznać stan narządów jamy brzusznej, a w przypadku nieprawidłowości zdecydować się na szybkie leczenie.