Dzisiaj coraz więcej kobiet decyduje się na zabieg u fizjoterapeuty, jakim jest mobilizacja blizny po cc (sprawdź szczegóły kursu). Jednak, choć coraz więcej osób wie, że jest to jak najbardziej prawidłowe działanie, to mimo wszystko nie bardzo rozumie dlaczego. Jakie fakty, pozornie oczywiste, są tu często nieznane?

1) blizna po cięciu cesarskim nie jest tylko na brzuchu

No własnie – jak się nad tym głębiej zastanowić, to oczywiste jest, że przecież jest ona także na macicy i we wszystkich tkankach pomiędzy macicą a skórą brzucha. Przecież bliznowacieje każda tkanka, nawet mięśniowa, a dziecko jest wyjęte podczas zabiegu cięcia cesarskiego nie z brzucha, tylko ze środka macicy.

Co w zasadzie z tego wynika? Otóż przede wszystkim to, że jeśli nawet na zewnątrz blizna wygląda pięknie i prawie w ogóle jej nie widać, to nie oznacza, że w środku też tak jest. I w drugą stronę – gorsza blizna wcale nie oznacza, że w środku wszystko pięknie się nie zrosło.

2) Terapia blizny po cięciu cesarskim ma wpływ na dużo rzeczy

Najczęściej wydaje się wszystkim zupełnie niesłusznie, że blizna po cięciu cesarskim co najwyżej może sprawiać problemy przy ponownym zajściu w ciążę. Oczywiście tak się dzieje, jednak nie tylko i wyłącznie wtedy. Warto bowiem jeszcze podkreślić, że gruba, kiepsko zrośnięta blizna po cięciu cesarskim ma wpływ na naprawdę wiele rzeczy, w tym na dolegliwości bólowe w obrębie miednicy, sylwetkę i wiele, wiele innych.