Chorzy, którzy przez długi czas leżą bez ruchu w łóżku są automatycznie narażeni na tworzenie się ran i odleżyn. Na szczęściu w ich powstawaniu może skutecznie przeszkodzić materac odleżynowy.

Komu taki odleżynowy materac jest bardzo potrzebny?

Wśród głównych jego beneficjentów należy wymienić:

• osoby po udarach i rozległych zawałach.
• osoby z silnym porażeniem mózgowym.
• chorych w śpiączce farmakologicznej.
• osoby z licznymi złamaniami i po poważnych wypadkach komunikacyjnych
• pacjentów na stałe przykutych do łóżka, u których zbyt duża waga sprzyja powstawaniu trudno gojących się ran.

Czemu materac odleżynowy ma na nich tak pozytywny wpływ?

Po pierwsze dzięki materacowi istnieje duża szansa, że ich ciało nie zacznie gnić ani nie utworzą się na nim rozległe rany. Po drugie materac przeciwodleżynowy powoduje, że pacjent jest lepiej usadowiony i wygodniej mu przebywać dłużej w pozycji leżącej. Materacowi odleżynowemu można przypisać również i to, że pacjent obłożnie chory nie moczy się w łóżku, ponieważ zapobiega on jego zanieczyszczeniu.

Czy trudno jest zamontować materac przeciw odleżynom?

Ależ skąd to kilka minut pracy. Wystarczy go odpowiednio przymocować do podłoża łózka, podłączyć do prądu i wreszcie napompować. Z tym zadaniem poradzi sobie jednostka nawet taka, która jest na bakier z obsługą nowych technologii. Materac odleżynowy to po prostu metoda prewencyjna i sposób na to, by zaoszczędzić choremu dodatkowego cierpienia związanego z tworzeniem się na całym ciele paskudnie wyglądających odleżyn.