Kołnierz ortopedyczny jest ortezą szyjną, która ma za zadanie stabilizować górny odcinek kręgosłupa, unieruchamiając go. W kołnierzu w zasadzie możemy wykonywać codzienne czynności. Jest on stosowany w określonych przypadkach. Kiedy trzeba sięgnąć po kołnierz ortopedyczny?

Kołnierz potrzebny od zaraz

Kołnierz tego typu zazwyczaj jest wykorzystywany po urazach lub w trakcie rekonwalescencji po operacji, która wykonana została na szyjnym odcinku kręgosłupa. Jednakże kołnierze ortopedyczne są także wykorzystywane w profilaktyce zdrowotnej, zwłaszcza u osób narażonych na wszelkie schorzenia i dolegliwości w części szyjnej. Pozwala on znacznie zmniejszyć ból szyi oraz wspomaga rehabilitację, zwłaszcza w przypadku osób cierpiących na zwyrodnienia kręgów szyjnych, zaburzenia ukrwienia tego odcinka kręgosłupa i dolegliwości z tym związanych.

Zalecenia specjalistów

Zazwyczaj lekarze zalecają pacjentom zakładanie kołnierza ortopedycznego w następujących przypadkach;

– bóle reumatyczne,
– sztywnienie mięśni szyi i karku,
– istnienie ryzyka zniekształcenia postawy ciała w związku z chorobą odcinka szyjnego,
– nerwobóle promieniujące w okolicach ramion i szyi,
– stłuczenia, kontuzje, kręcz szyi, skręcenia stawów międzykręgowych,
– istnienie możliwości skorygowania nieprawidłowego ustawienia głowy lub wadliwej postawy ciała,
– konieczność odciążenia na pewien czas górnego odcinka kręgosłupa.

Na rynku znajdziemy różnorodne rodzaje kołnierzy ortopedycznych, które mogą być wykonane z różnych materiałów. Niezwykle ważne jest dobranie kołnierza ortopedycznego do swoich potrzeb.