Dzieci mają wyraźne problemy z nauką chodzenia. Przez dłuższy czas może to nie wzbudzić niepokoju rodzica, jednak w pewnym momencie z pewnością przyciągnie to uwagę. Co zrobić w takiej sytuacji? Kiedy dziecko powinno nosić buty profilaktyczne? Poniżej wyjaśniamy wszystkie najważniejsze kwestie z tym związane.

Buty profilaktyczne

Buty profilaktyczne dla dzieci trzeba kupować w specjalistycznych sklepach medycznych. Należy o tym pamiętać i absolutnie nie kupować ich w jakimkolwiek sklepie obuwniczym. Tego typu buty są droższe niż zwykłe buty, ponieważ są skonstruowane tak, że mają za zadanie wspierać prawidłowy rozwój stopy. Niektóre buty profilaktyczne są robione na specjalne zamówienie. Dotyczy to dzieci, które mają bardzo poważne wady postawy i nie potrafią nauczyć się prawidłowo chodzić. Taka sytuacja może mieć na przykład miejsca wtedy, gdy dziecko ma szpotawość stóp. Warto wiedzieć, że jeżeli dziecko posiada orzeczenie o niepełnosprawności, będzie można dla niego zakupić tego typu buty profilaktyczne z pewną zniżką. To ogromne wsparcie dla tych rodziców, którzy rzeczywiście potrzebują wiele różnych specjalistycznych rzeczy dla swojej pociechy.

Czy można kupić używane buty profilaktyczne?

Niektórzy rodzice zastanawiają się, czy buty profilaktyczne można kupić po kimś. Czy używane obuwie tego typu jest odpowiednie dla naszego dziecka? Zdecydowanie warto o tym wiedzieć i nigdy nie decydować się na tanie buty, które wcześniej użytkowało inne dziecko. Każde dziecko ma inną wadę stóp, dlatego też buty inaczej pracują po założeniu, odkształcając się. Używanych butów profilaktycznych nigdy nie można zakładać innemu dziecku.