Staw kolanowy to najbardziej obciążony staw w naszym organizmie. Bierze udział w każdym ruchu i łatwo może doznać urazu. Najbardziej narażeni są sportowcy, osoby cierpiące na reumatoidalne zapalenie stawu kolanowego oraz każdy, kto potknie się na nierównym terenie.

Co to jest orteza kolana?

To rodzaj sprzętu rehabilitacyjnego, który ma przywrócić kolanu pełną sprawność. Stosowana jest zarówno profilaktycznie, jak i leczniczo. W pierwszym przypadku stosowane są ortezy miękkie, w celach leczniczych ortezy półsztywne lub z możliwością regulacji kąta zgięcia kolana.

Stabilizator pozwala na czasowe odciążenie stawu kolanowego i jego stabilizację, co zapobiega pogłębianiu się kontuzji, przyspiesza także proces leczenia i powrotu kolana do pełnej sprawności.

Jak dobrać ortezę?

To zawsze lekarz podejmuje decyzję o konieczności stosowania ortezy. W celach profilaktycznych najczęściej stosowane są ortezy miękkie. W przypadku poważniejszych urazów lekarz zaleca ortezę półsztywną lub z regulowanym kątem. Pod uwagę bierze:
rodzaj urazu,
czas leczenia i rehabilitacji,
wzrost i wagę pacjenta.

Dzięki temu orteza będzie dobrze dopasowana i spełni swoje zadanie. W niektórych przypadkach orteza kolana może zastąpić gips. To bardzo komfortowe rozwiązanie pozwalające skórze oddychać , umożliwia codzienne kąpiele. Wystarczy zdjąć ortezę, a po kąpieli ponownie ją założyć.

Bardzo ważny jest prawidłowy dobór rozmiaru ortezy. Zbyt duża nie ustabilizuje kolana i kontuzja będzie się pogłębiać, zbyt mała powoduje dyskomfort, ucisk może być przyczyną problemów z krążeniem.