Należy mieć świadomość, że pończochy uciskowe rekomendowane są przede wszystkim osobom, które cierpią na różnego rodzaju choroby układu krążenia. Należy do nich zaliczyć niewydolność żylną czy zakrzepicę. Koniecznie trzeba zaznaczyć, że można bez żadnego problemu z nich korzystać także przy pajączkach, obrzękach nóg czy mniejszych żylakach.

Jak prawidłowo dopasować pończochy przeciwżylakowe?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że produkty uciskowe maja cztery klasy ucisku. Dobierane są one na podstawie zaawansowania choroby. Godny uwagi jest fakt, że przy profilaktycznym stosowaniu omawianych pończoch uciskowych rekomendowane jest stosowanie produktów o niskim ucisku od 8 do 14 mm Hg.

Kobiety z niewielkimi żylakami czy pojawiającymi się obrzękami powinny zaopatrzyć się w produkt o I stopniu kompresji (15–24 mm Hg). Z kolei pończochy zaliczane do II klasy kompresji (25–34 mm) zalecane są osobom z większymi żylakami, a także po przebytych zabiegach.

W przypadku zaawansowanej niewydolności żylnej należy stosować produkt o III stopniu nacisku (35–44 mm Hg). Pończochy o IV stopniu nacisku przeznaczone są dla osób z zespołem pozakrzepowym.

Jak zakładać oraz jak długo nosić pończochy uciskowe?

Warto wiedzieć, że pończochy uciskowe nie rozciągają się bowiem tak samo, jak zwykłe pończochy. Godny uwagi jest fakt, że na rynku dostępny jest nawet przyrząd, który ułatwi ich założenie. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że ogranicza on ewentualne zginanie pończoch. W ten sposób użytkownik nie powinien mieć problemów z założeniem ich na nogi.

Należy pamiętać, aby wkładać pończochy uciskowe zaraz po wstaniu z łóżka, jeszcze przed pojawieniem się obrzęków kończyn. Z kolei zdjęcie powinno mieć miejsce w nocy. Warto również wiedzieć, aby po założeniu wygładzić pończochy. Powstałe zgięcia mogą bowiem zmienić siłę nacisku.

Więcej o żylakach można przeczytać na :