Kiedyś, by unieruchomić kolano gipsowano je, wykorzystując do tego ciężkie masy gipsu, dzisiaj w tym celu wykorzystuje się ortezę kolana. W każdym przypadku kolano zostaje unieruchomione, tyle tylko, że w drugim przypadku komfort życia kontuzjowanej osoby jest o niebo lepszy.

Czym dokładnie jest orteza kolana?

Inaczej stabilizator kolana, który potrafi unieruchomić je w taki sposób, że zostaje ono zabezpieczone przed kolejnymi urazami, a równocześnie osoba kontuzjowana może spokojnie poruszać się bez korzystania z kul – zobacz: megamedic.pl/ortezy-stabilizatory-ortopedyczne/stabilizator-na-kolano.
Zostaje więc zachowana ruchomość, ale staw kolanowy jest zabezpieczony. Ortezy produkowane są w trzech rodzajach. Na rynku można więc znaleźć ortezy sztywne, pół sztywne oraz elastyczne. W zależności od rodzaju urazu, wykorzystuje się daną ortezę kolanową.

Sztywne stabilizatory wykonane są z włókna szklanego lub węglowego. Zakłada się je obejmując dokładnie kolano nad nim i pod nim a do tego noga włożona jest do specjalnej szyny usztywniającej.
Ten rodzaj ortezy jest najbardziej mocniejszy i stosowany jest po poważnych urazach i po operacjach kolana. Orteza pół sztywna wykorzystywana jest najczęściej w momentach, kiedy zakończona jest już intensywna rehabilitacja, natomiast ortezy elastyczne wykorzystywane są ochronnie, najczęściej przez sportowców.

Refundacja

W momencie gdy lekarz wypisze receptę na dany stabilizator, możemy skorzystać z jego refundacji. Ceny takich ochraniaczy są bardzo wysokie, kształtują się co prawda od 80 złotych za proste i elastyczne aż po 2 do 3 tysięcy złotych za te już bardziej skomplikowane.

Refundacja czasami może objąć 100%wartości urządzenia czasami tylko 10%. To najczęściej wykorzystywane przy urazach nóg i kolan urządzenie dostępne jest bez problemu w każdym sklepie medycznym. Wybranie i dopasowanie odpowiedniego stabilizatora zależy od rodzaju leczonego przypadku.