Rehabilitacja po złamaniu kości udowej może trwać od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Proces wychodzenia z urazu w dużej mierze zależy od wieku pacjenta: im jest on młodszy, tym rehabilitacja i procesy odnowy komórkowej są szybsze. Każdy pacjent potrzebuje indywidualnie rozplanowanego planu rehabilitacji, który dobrany jest to jego wieku oraz możliwości ruchowych, sprawności fizycznej i sił, bo jakby nie było, rehabilitacja to ciężka praca pacjenta i rehabilitanta.

Rehabilitacja po złamaniu kości udowej – główne działania

Powrót do pełnej aktywności pacjenta po złamaniu/uszkodzeniu kości udowej odbywa się stopniowo, zawsze pod ścisłą kontrolą lekarza, rehabilitanta czy fizjoterapeuty. Cała rehabilitacja w niektórych przypadkach może trwać nawet kilka miesięcy. Dopiero po całkowitym zagojeniu się rany pooperacyjnej możliwe jest powrócenie do normalnych czynności higienicznych i pielęgnacyjnych operowanego biodra.

Rehabilitacja jest niezbędna, by pacjent szybko odzyskał sprawność fizyczną i wrócił do normalnego funkcjonowania, aktywności fizycznej. Wśród głównych technik fizjoterapeutycznych stosowanych podczas rehabilitacji po złamaniu kości udowej stosuje się np. fizykoterapię oraz wszelkiego rodzaju zabiegi, które stosowanie są w celu przyspieszenia gojenia się urazu. W tym celu wykorzystuje się pole magnetyczne, laseroterapię, wszelkiego rodzaju działania przeciwbólowe i przeciwobrzękowe (np. krioterapię). Podczas rehabilitacji skupia się na usprawnieniu krążenia w operowanej kończynie.