Dyskopatia – leczenie nieoperacyjne i operacyjne

ból kręgosłupa może być pierwszym sygnałem dyskopatii

Dyskopatia to powszechne schorzenie, które może dopaść każdego. Należy jednak pamiętać, że choroba może występować pod wieloma różnymi postaciami. Najczęściej uszkodzony krążek międzykręgowy powoduje nacisk na nerwy. Ból zwykle promieniuje na kończynę dolną. Interesujące jest to, że przepuklina jądra miażdżystego może, ale nie musi prowadzić do ucisku korzenia rdzeniowego kręgosłupa.

Leczenie nieoperacyjne dyskopatii

Pierwszym krokiem jest właściwe rozpoznanie schorzenia. Im wcześniej rozpocznie się leczenie, tym lepiej. Należy robić wszystko, aby nie dopuścić do zaostrzenia choroby. Faza ostra dyskopatii jest trudna w wyleczeniu. Warto więc udać się do specjalisty już po rozpoznaniu pierwszych objawów. Główne objawy dyskopatii to ból w odcinku lędźwiowym, który może promieniować na kończynę dolną. Może pojawić się drętwienie, a także zaburzenie czucia. Z czasem może to doprowadzić do porażenia, czy też niedowładu.

Niejedna osoba zastanawia się, jak leczyć dyskopatię. Kuracja opiera się na lekach przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych. Konieczne jest również obniżenie napięcia mięśniowego. Duże znaczenie ma także rehabilitacja dobrana w sposób indywidualny do stanu pacjenta.

Leczenie operacyjne dyskopatii

Leczenie operacyjne dyskopatii to ostateczność. Wymaga ono usunięcia krążka międzykręgowego. Sam zabieg przeprowadzany jest na kilka różnych sposobów – największą popularnością cieszy się metoda endoskopowa. Trzeba jednak wiedzieć, że opisywane schorzenie bardzo często prowadzi do poważnych zmian w odcinku szyjnym kręgosłupa. W takim przypadku zwykle konieczne jest wstawienie sztucznej protezy dysku.

W dzisiejszych czasach dostępne są również metody mniej inwazyjne, takie jak np. nukleoplastyka laserowa lub termiczna. Jest to jednak rozwiązanie, które można stosować wyłącznie wtedy, gdy nie doszło do zmian neurologicznych. Przeciwwskazaniem jest również zaburzenie krzepnięcia. Zabiegi wykonywane są przez neurochirurga. Bardzo ważne jest to, aby była to osoba doświadczona i wyspecjalizowana.